توضیحات

عایق جدول چیست و چه کاربردی دارد؟

ممکن است هنگام عبور از خیابان متوجه پوسته پوسته شدن و از بین رفتن رنگ آمیزی در جداول اطراف خیابان‌ها شوید. این مسئله اغلب باعث ایجاد منظره بدی در شهر می‌شود. امروزه، با پیشرفت هایی که در عرصه فناوری نانو داشتیم، می توانيم این مسئله را حل کنیم. استفاده از عایق جدول در این موارد چاره کار است.

این عایق با خاصیت ترموپلاستی خود به عمق بتن جدول‌ها نفوذ می‌کند و مانع از پوسته پوسته شدن و کنده شدن رنگ از روی سطح آنها می‌شود. در واقع، استفاده از فناوری نانو در عایق جدول باعث شفافیت و کیفیت بهتر آن می‌گردد. در این مقاله قصد داریم به شرح ویژگی‌های این محصول بپردازیم.

ویژگی‌ها و خواص عایق جدول و تفاوت آن با رنگ معمولی

این نوع عایق ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود نسبت به رنگ معمولی کاربرد بیشتری یابد. برخی از این ویژگی‌ها به شرح ذیل می‌باشند:

خاصیت چسبندگی بالا: عایق مزبور بر روی سطوح بتنی جداول قرار می‌گیرد و در نتیجه جزئی از آن می‌شود. همین ویژگی سبب می‌شود که نسبت به رنگ معمولی طول عمر بالایی داشته باشد.

خاصیت آبگریزی: رنگ‌های معمولی هر چند دارای خاصیت آبگریز هستند اما به تدریج در برابر باران و برف پوسته پوسته شده و از بین می روند. این در حالی است که عایق جدول نسبت به رنگ معمولی خاصیت آبگریزی بالایی دارد و بنابراین دارای دوام بالایی نیز هست.

مقاوم در برابر سایش: از آنجایی که رنگ های معمولی بر روی بتن جدول‌ها لایه‌ای ایجاد می‌کنند، امکان سایش آنها وجود دارد. با این وجود، عایق جدول این خاصیت را دارد که جذب بتن شده و هیچ لایه‌ای ایجاد نکند. همین موضوع سبب می‌شود که در برابر سایش مقاوم باشد.

خشک شدن سریع: با توجه به اینکه عایق مزبور خاصیت خشک شدن در چند دقیقه را دارد، استفاده از آن در رنگ آمیزی جداول کنار خیابان بسیار مناسب است.

انعکاس نور خورشید: عایق جدول قادر است نور خورشید را منعکس کند. در نتیجه، این نور نمی‌تواند به رنگ آن آسیبی وارد کند و باعث کمرنگ دیده شدن آن گردد.

خاصیت ترموپلاست: این خاصیت باعث نفوذ عایق در بتن جداول می‌شود.

طریقه استفاده از عایق جدول

ابتدا سطح مورد نظر را که در اینجا جدول بتنی یا سیمانی است به خوبی از گرد و غبار پاک می‌کنیم. سپس، عایق جدول را تا جایی هم می‌زنیم که ترکیب یکدست و یکنواختی ایجاد شود. در نهایت، عایق مزبور را به وسیله قلم‌مو یا دستگاه وایرلس در سطح مورد نظر استفاده می‌کنیم.

نتیجه‌گیری

استفاده از فناوری نانو در ساخت عایق جدول سبب شده است که طول عمر این محصول بسیار افزایش یابد. از طرفی، استفاده از عایق مزبور به دلیل قیمت مناسبی که دارد، همراه با صرفه اقتصادی است. از دیگر مزایایی که این نوع عایق دارد، بی خطر بودن آن است از حیث اینکه به طبیعت و محیط زیست هیچگونه خسارتی وارد نمی‌کند.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که مسئولین مربوطه به جای استفاده از رنگ‌های معمولی از عایق جدول استفاده کنند. این نوع عایق‌ها در دو نوع حجمی و سطحی به بازار عرضه می‌شوند و قابلیت اضافه شدن به هر نوع ملاتی را دارند.

سوالات متداول

عایق جدول چه کاربردی دارد؟

این عایق با خاصیت ترموپلاستی خود به عمق بتن جدول‌ها نفوذ می‌کند و مانع از پوسته پوسته شدن و کنده شدن رنگ از روی سطح آنها می‌شود. در واقع، استفاده از فناوری نانو در عایق جدول باعث شفافیت و کیفیت بهتر آن می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.