توضیحات

عایق نانو چیست؟ | انواع عایق نانو و تفاوت آن با ایزوگام

عایق نانو که عایق رطوبتی نیز خوانده می‌شود با استفاده از فناوری نانو تولید می‌شود. برای تولید این نوع عایق از مواد اولیه پلیمری استفاده می‌گردد. عایق مزبور به جهت اینکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و عمر زیادی نیز دارد، می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ایزوگام و سایر مواد مشابه مورد استفاده قرار بگیرد.

این نوع عایق با استفاده از رزین های آکرلیک نیز تولید می‌شود و بنابراین جایگزین عایق کاری سنتی یعنی ایزوگام به شمار می‌رود. عایق مزبور پس از خشک شدن، کاملا ضد آب است. این خاصیت عایق نانو به دلیل مواد تشکیل دهنده آن از قبیل مواد پلیمری و الاستومری آب پایه و فرموله است.

عایق نانو چه ویژگی‌هایی دارد؟

این عایق روی تمامی سطوح از جمله سطوح بتنی، فلزی، آجری، ایزوگام، آسفالت و … قابلیت نصب دارد.

از آنجایی که عایق نانو یا عایق رطوبتی باعث سفید شدن سطح مورد نظر می‌شود، مزایای زیادی دارد. برای مثال، این ویژگی تا حد زیادی از هدر رفتن انرژی جلوگیری به عمل می‌آورد.

چنانچه، این عایق با پیگمنت ترکیب شود، رنگ مورد نظر حاصل می‌شود. بدین ترتیب، می‌توانید سطح مورد نظر خود را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید.

از آنجایی که عایق نانو خاصیت چسبندگی دارد، می توان آن را در سطوح افقی، عمودی، سطوح مواج و مورب مورد استفاده قرار داد.

عایق مزبور عمر بسیار زیادی دارد و به هیچ وجه ترک نمی‌خورد. میزان عمر این عایق حدود سی سال است.

عایق نانو بوی خاصی ندارد، سمی و قابل اشتعال هم نیست.

این عایق به راحتی ترمیم می‌شود.

عایق نانو و عایق حرارتی چه کاربردی دارد؟

از این نوع عایق می‌توانید در پشت بام منزل، داخل سرویس بهداشتی، استخر و نمای ساختمان استفاده کنید.

عایق نانو همچنین برای عایق کاری پایه های پل،  پایه ستون‌های برق، فونداسیون دکل‌ها و مواردی از این قبیل مناسب می‌باشد. در واقع، مقاومتی که این عایق در برابر محیط اسیدی و بازی دارد می‌تواند در موارد مزبور مورد استفاده قرار بگیرد.

این عایق جهت پوشاندن مخازن آب آشامیدنی، مخازن ذخیره خطوط لوله‌های نفت و گاز و حوضچه‌های پرورش ماهی نیز استفاده می‌شود. همچنین، می‌توان به وسیله آن آبنما و غارهای مصنوعی را به رنگ دلخواه پوشش داد.

از عایق نانو می‌توان برای رنگ‌کاری جداول کنار خیابان نیز استفاده کرد. در این صورت، به دلیل عمر زیاد این عایق هزینه کمتری صرف خواهید کرد.

انواع عایق نانو و تفاوت آن با ایزوگام

این نوع عایق در دو نوع سطحی و حجمی تولید می‌شود. هر دو این عایق‌ها با ملات دلخواه قابلیت ترکیب دارند و بر روی مصالح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که می‌دانید برای نصب ایزوگام مواد اولیه‌ای از قبیل قیر و گونی احتیاج داریم. همچنین، برای این کار، ابتدا باید ماده عایق تحت حرارت بالا به مایع تبدیل شود تا بتوان از آن استفاده کرد. لازم به ذکر است که عایق رطوبتی نانو نیاز به مواد اولیه ندارد.

از مهم ترین تفاوتی که عایق نانو با ایزوگام دارد این است که این نوع عایق به هیچ وجه لایه اضافی روی سطح ایجاد نمی‌کند. بلکه به وسیله سطح مورد نظر جذب می‌شود و بدین ترتیب جزئی از آن به حساب می‌آید. این نوع عایق سطح مورد نظر را در برابر گرما، رطوبت و هرگونه ضربه مقاوم می‌کند و می‌تواند سطح را در برابر نفوذ آب نیز حفظ کند.  در حالی که ایزوگام چنین خاصیتی ندارد.

این نوع عایق هنگام تابش خورشید بر روی آن داغ نمی‌شود و از سطح جدا نمی گردد. از طرفی، هیچگونه وزنی را به سطح مورد نظر وارد نمی‌آورد. در مقابل، ایزوگام به دلیل این که به صورت لایه‌ای روی سطح مورد نظر استفاده می‌شود، دارای وزن است.

در نهایت، تفاوت دیگر عایق نانو با ایزوگام در این است که عایق نانو بسیار ارزان و سبک است. همچنین به دلیل استفاده از فناوری نانو در آن هیچگونه ضرری به محیط زیست و طبیعت وارد نمی‌کند.

نحوه استفاده از عایق نانو

برای نصب این عایق روی سطوح مختلف باید مراحل زیر را دنبال کنید:

هرگونه چربی، آلودگی، گرد و خاک، رنگ، گل و لای و… از سطح مورد نظر پاک شود. چنانچه، این کار را نکنید شاهد پوسته پوسته و ورقه ورقه شدن عایق نانو خواهید بود که مطلوب نیست. در مورد سطوح بتنی استفاده از یک لایه پرایمر آکریلیک توصیه می‌شود. همچنین، برای سطوح فلزی استفاده از یک لایه ضد زنگ نتیجه کار را بهبود می‌بخشد.

پس از انجام مراحل بالا، عایق مورد نظر را با استفاده از برس یا غلتک یا به صورت اسپری دو یا سه بار در سطح مورد نظر استفاده کنید. در این صورت استفاده از یک مش فایبرگلاس بین دو لایه مقاومت عایق را بسیار بالا خواهد برد.

دقت کنید که مقدار استفاده از عایق نانو در سطوح عمودی و افقی متفاوت است. برای این کار در سطوح عمودی به ازای هر متر مربع بهتر است ۶۰۰ الی ۷۰۰ گرم عایق استفاده شود. در حالی که در سطوح افقی برای هر متر مربع یک الی یک و نیم کیلوگرم عایق نیاز است.

نتیجه گیری

چنانچه، نیاز دارید سطحی را عایق کاری کنید، استفاده از عایق نانو می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این نوع عایق علاوه بر مزایایی که دارد، دارای صرفه اقتصادی نیز هست.

1 دیدگاه در “عایق نانو چیست؟ | انواع عایق نانو و تفاوت آن با ایزوگام

  1. راحیل گفت:

    چجوری میتونیم سطوح عایق کاری شده با رنگ نانو تمیز کنیم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.