عایق های نانویی رنگی رطوبتی و حرارتی

نانوفناوری در معماری ومهندسی ساختمان

۰۲ بهمن
نانو

نانوفناوری در معماری ومهندسی ساختمان

در تعریف فناوری نانو می توان گفت که مواد نانو به موادی گفته می شود که حداقل یکی از ابعاد آن زیر ۱۰۰ نانومتر باشد. در سالهای اخیر مواد نانو ساختار با توجه به رفتارهای بارزی که از خود نشان داده اند مورد توجه بخش صنعت قرار گرفته اند که در این میان صنعت ساختمان با توجه به نیازهای خود چه از نظر استحکام، عایقکاری و آب بندی ،مقاومت و دوام و نیز کارایی بالا از استفاده کنندگان مهم مواد نانو ساختار به شمار می‌رود.

هدف نهایی از بررسی مواد در مقیاس نانو، یافتن طیف جدیدی از مصالح ساختمانی با عملکرد بالا می باشد. برای مثال مصالحی با عملکرد بالا و چند منظوره که ناشی از استفاده از خواص جدید و متفاوت مواد نانو نسبت به مواد معمولی می باشد به گونه ای که بتوانند کاربردهای گوناگونی مانند عایقکاری نانویی  را ارائه نمایند.

 

در صنعت ساختمان کشور، سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال ۱۳۸۷ برای ساختمان های جدید مناطق شهری ۳۱۵۳۰۵.۸ میلیارد ریال برآورد شده است که ۷.۸% از کل اقتصاد ایران (GNP) را به خود اختصاص می دهد. نیاز کشور به حجم زیاد مسکن بر طرح‌های توسعه‌ای ما را ملزم می‌کند که صنعت ساختمان کشور از وضعیت فعلی که همانا سنتی‌سازی است عبور بدهیم تا به مرحله صنعتی‌سازی گام بگذارد و در این راه نوآوری و بکار گیری فناوری های جدید نقش اساسی ایفا خواهد کرد.

طبق برآوردهای انجام شده تجهیزات ساختمانی سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌نمایند. امروزه در کشورهای پیشرفته و مترقی جهان، صنعت ساختمان تنها به عنوان یک سکونت‌گاه تعریف نمی‌شود بلکه از آن به عنوان یک صنعت که در تمامی اقتصاد دخالت دارد یاد و باعث شده است تا صنعت‌ ساختمان در این کشورها به عنوان یک اقتصاد فعال در حوزه نوع آوری و خلاقیت معرفی شود.

بسیاری از پروژه‌های ساختمانی در این کشورها تمامی جذابیت‌های لازم را به لحاظ کیفیت، زیبایی و کارآیی در خود جا داده‌اند و با استفاده از همین عوامل ضمن تامین نیاز بازار در حوزه‌های دیگر گردشگری و تجاری نیز بازارهای جدید را به وجود می‌آورند. در ایران متاسفانه به دلایل گوناگون از این موضوع استفاده نشده است و همین عامل باعث شده تا تنها در ایران تامین مسکن به عنوان سکونت‌گاه معرفی و تعریف شود. اگر ما نوآوری و خلاقیت را در صنعت ساختمان کشور به کار گیریم ضمن ایجاد جذابیت لازم، بهره‌وری، ماندگاری، زیبایی و کارآیی در این حوزه به خوبی نمایان می‌شود و ما شاهد خواهیم بود که ساختمان‌های بسیار زیبا و مستحکم و پایدار داشته باشیم.

نانو پوشش‌ها در ساختمان ضمن اینکه باعث دفع آب شده وجذب کثیفی را به حداقل می رسانند، این امکان را نیز فراهم می‌کنند که نمای ساختمان را در مقابل اشعه فرابنفش خورشید که باعث زوال نما می‌شود مقاوم می سازند. این نانو پوشش ها در سطوح مختلفی از جمله: سیمان، آجر، سفال، سنگ، کاشی، چوب، سرامیک، شیشه، فولاد و بتن به کار می روند.

در حال حاضر فناوری نانو در برخی محصولات و تجهیزات ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از این بین می توان به موارد ذیل اشاره کرد: شیشه‌های خود تمیزشونده، محافظ در برابر آتش، کنترل کننده انرژی ، رنگ های ضد آتش و عایق، سیمان و بتن خود تمیز شونده با خواص بهبود یافته، آینه های ضد مه و کاشی و سرامیک ضد لک و میکروب که در نتیجه صرفه جویی درمصرف انرژی را به ارمغان می آورند. البته کاربردهای دیگر مانند بتن‌های خود ترمیم شونده، سقف‌ها و دیوارهای منتشر کننده نور نیز در حال توسعه می‌باشند.

به طور کلی، از پر کاربردترین نانوساختارهای مورد استفاده در صنعت ساختمان می توان به نانولوله های کربنی و دی اکسید تیتانیوم (TiO2) اشاره کرد که در سازه های اصلی باعث افزایش خواص مکانیکی شده و در بخش نازک کاری و نمای داخلی وخارجی ساختمان ها نیز از اهمیت ویژه ای برخورداراست. حال در ادامه به طور اجمالی به معرفی برخی از این کاربردها می پردازیم.

عایق های نانو مولتیزو یکی از محصولات پرکاربرد در زمینه ی عایقکاری و آب بند کردن مقاطع مختلف ساختمان به حساب می آید.

با استفاده از عایق های رنگی نانو مولتیزو میتوان به سادگی و بدون نیاز به نیروی اجرایی مجرب تمام سطوح ساختمانی که نیاز به آب بند شدن و عایقکاری دارد را با سرعت نسبتاً بالا عایق نمود.

ارسال نظر